NOTA SOBRE RETENCIÓ A ESTRANGERS

NOTA SOBRE RETENCIÓ A ESTRANGERS

En matèria de retenció en la transmissió per estrangers de béns immobles situats a Espanya, cal abandonar el concepte de ?? resident ?? o de ?? no resident ??, (propi de l'àmbit de les inversions estrangeres) que ha estat superat per la normativa fiscal en aquest punt.
Ara del que es tracta (en matèria de retenció) és de ?? subjecció a l'impost personal a Espanya o no ??, i per això no ens serveix que ?? sigui o no resident ??, ni tampoc que ?? tingui o no targeta de residència o NIF o NIE ??, ni tan sols un ?? certificat de residència fiscal ??, sinó que només ens serveix un certificat que acrediti que aquesta subjecte a l'Impost personal (sobre la renda o societats) a Espanya.
Per això, l'art. 14 del Reial Decret 1776/2004, de 30 de juliol, pel qual s'aprova el Reglament de l'impost sobre la renda de no residents, modificat pel Reial decret 1576/2006, de 22 de desembre, diu:
«1. En els supòsits de transmissions de béns immobles situats en territori espanyol per contribuents de l'impost sobre la renda de no residents que actuïn sense mediació d'establiment permanent, l'adquirent està obligat a retenir i ingressar el 3 per cent, oa efectuar l'ingrés a compte corresponent , de la contraprestació acordada, en concepte de pagament a compte de l'impost sobre la renda de no residents corresponent a aquells.
2. L'adquirent no tindrà l'obligació de retenir o d'efectuar l'ingrés a compte en els següents casos:
a) Quan el transmissor acrediti la seva subjecció a l'Impost sobre la Renda de les Persones Físiques oa l'Impost sobre Societats mitjançant certificació expedida per l'òrgan competent de l'Administració tributària.
b) En els casos d'aportació de béns immobles, en la constitució o augment de capitals de societats residents en territori espanyol
3. L'obligat a retenir o ingressar a compte ha de presentar declaració davant la delegació o administració de l'Agència Estatal d'Administració Tributària en l'àmbit territorial del qual es trobi ubicat l'immoble i ingressar l'import de la retenció o ingrés a compte corresponent al Tresor Públic , en el termini d'un mes a partir de la data de la transmissió.
4. El contribuent no resident en territori espanyol ha de declarar, i ingressar en el seu cas, l'impost definitiu, compensant en la quota l'import retingut o ingressat a compte per l'adquirent, en el termini de tres mesos comptats a partir del terme del termini establert per a l'ingrés de la retenció.
L'Administració tributària ha de procedir, si s'escau, amb les comprovacions que siguin necessàries, a la devolució al contribuent de l'excés retingut o ingressat a compte.
5. Si la retenció o l'ingrés a compte referit anteriorment no s'han ingressat, els béns transmesos queden afectes al pagament de l'import que resulti menor entre la retenció o ingrés a compte i l'impost corresponent, i el registrador de la propietat així ho farà constar per nota al marge de la inscripció respectiva, assenyalant la quantitat de què respongui la finca. Aquesta nota es cancel·larà, si és el cas, per caducitat o mitjançant la presentació de la carta de pagament o certificació administrativa que acrediti la no subjecció o la prescripció del deute.
Per això al meu entendre, la regla general és que l'adquirent, ha de retenir en tot cas el 3%, tret que se li exhibisca (i el notari reculli en l'escriptura) el certificat expedit per l'AEAT de la qual resulti que el transmetent aquesta subjecte a l'Impost a Espanya

Aquesta web utilitza cookies pròpies i de tercers per a millorar l'experiència de navegació així com per a tasques d'anàlisi. En continuar navegant, entenem que accepta l' ús de cookies

Què són les cookies?

Una cookie es un petit arxiu que s’emmagatzema a l’ordinador de l’usuari i ens permet reconèixer-lo. El conjunt de cookies ens ajuda a millorar la qualitat del nostre web, permetent-nos controlar quines pàgines troben els nostres usuaris útils i quines no.

Les cookies són essencials per al funcionament d’Internet, aportant innumerables avantatges en la prestació de serveis interactius, facilitant-nos la navegació i usabilitat del nostre web. Tingueu en compte que les cookies no poden fer malbé el vostre equip i que, a canvi, si són activades ens ajuden a identificar i resoldre els errors.

Quin tipus de cookies utilitza aquesta web?

Cookies pròpies: són aquelles que s’envien a l’equip de l’usuari des d’un equip o domini gestionat per l’editor i des del que es presta el servei sol•licitat per l’usuari.

Cookies de tercers: són aquelles que s’envien a l’equip de l’usuari des d’un equip o domini no gestionat per l’editor sinó per una altra entitat que analitza les dades obtingudes.

Cookies persistents:són un tipus de cookies en el qual les dades segueixen emmagatzemades en el terminal i poden ser accedides i tractades pel responsable de la cookie.

Cookies d'analítica web: a través de l'analítica web s'obté informació relativa al nombre d'usuaris que accedeixen al web, el nombre de pàgines vistes, la freqüència i repetició de les visites, la seva durada, el navegador utilitzat, l'operador que presta el servei, l'idioma , el terminal que utilitza, o la ciutat a la qual està assignada la seva adreça IP. Informació que possibilita un millor i més apropiat servei per part d'aquesta web.

Acceptació de l'ús de cookies.

Assumim que vostè accepta l’ús de cookies. No obstant, vostè pot restringir, bloquejar o borrar les cookies d’aquesta web o qualsevol altra pàgina a partir de la configuración del seu navegador.

A continuación li mostrem les pàgines d’ajuda dels navegadors principals: